Kapellet uppfördes 1721 som kyrka i Lidhults församling. 150 år senare revs den och virket köptes av en lantbrukare i socknen för att användas till bostadshus. Landsantikvarien Erik Salvén fick höra historien om det gamla kapellet och lyckades återuppföra kapellet, som fick namnet S:t Olof, igen i Tylösand. Den 3 september 1950 var det dags för invigning.
Lidhults församling har sedan dess som tradition att fira gudstjänst en gång om året i detta kapell (med undantag för några år, men sedan 1975 har gudstjänsterna firats årligen).
Söndagen den 31 augusti kl 14 firas gudstjänst i S:t Olofs kapell
Kyrkfika i Söndrums församlingsgård. Buss avgår från Lidhults kyrka kl 12.15 och från Vrå kyrkstuga kl 12.30. Busskostnad 100 kr/person.
Anmälan om deltagande, oavsett om du vill åka buss eller kör med egen bil, görs till pastorsexpeditionen, tel 0372-671 10, kl 9-12 före den 27/8.