Några av de inbjudna gästerna kring det äppelträd som planterades i biskopsgårdens trädgård under kvällen.
Lyssna

Nyhet / Publicerad 12 september 2025

”En sådan här kväll motverkar splittring”

Tisdagen 9 september öppnade biskop Marika upp grindarna till biskopsgården för interreligiösa middag med inbjudna gäster från Motala, Linköping och Norrköping.

Under rubriken ”Tid för Guds fred” träffades muslimer, kristna, buddhister, judar, polisen, andlig vård inom kriminalvården, socialtjänst, kommun och förtroendevalda för samtal och för att fira god samverkan.

Årets traditionsenliga interreligiösa middag inleddes med att gemensamt plantera ett äppelträd i biskopsgårdens trädgård.
- Som ett tecken för vår vilja att verka för fred och framtidshopp ska vi i kväll plantera ett äppelträd som kommer att ge frukt till kommande generationer, säger biskop Marika.
Innan spaden sattes i marken läste några av gästerna texter om träd utifrån sina trostraditioner. En av dem var Jusuf Horozovic från bosniakiska islamiska samfundet i Linköping.
- Med denna handling uttrycker vi vår vilja att bidra till samhället och visar för människor omkring oss att det går att göra goda handlingar oavsett omständigheter. Jag hoppas att detta träd som vi planterar idag - som symboliserar vår gemenskap, likheter och olikheter - kommer bära frukt som vi, våra barn och kommande generationer kommer att njuta av, säger Jusuf Horozovic.

”Gemensamt verka för en stark sammanhållning i vårt samhälle”

Under middagen höll Sofia Malander, biträdande kommundirektör Linköpings kommun, ett anförande där hon delade med sig av stadens syn på den hybridkrigföring som samhället redan nu utsätts för. 
- Jag tror det har en väldigt stor betydelse att vi träffas så här. Företrädarna för de olika religiösa samfunden har en kontaktyta som, tillsammans med oss kommuner, fångar upp de flesta människorna i vårt samhälle. Vi kan förmedla kunskap och diskutera hur vi gemensamt kan bekämpa den splittring som främmande makt försöker skapa i vårt samhälle och att verka för det goda, säger Sofia Malander.

Några fler röster från kvällen

Lasse Olson från Equmeniakyrkan är fängelsepastor på Skänningeanstalten.
- Vi har ett väldigt fint interreligiöst arbete på fängelset. Det fungerar förvånansvärt bra mellan internerna, trots olika religioner och bakgrunder. I vårt arbetslag är vi flest kristna från olika samfund, men vi samarbetar även med en imam. En sådan här kväll motverkar splittring och att vi ser att vi kan arbeta tillsammans. Egentligen börjar ju freden i vårt eget hjärta och därifrån får det spridas ut. 

Nipapan Storm från Thailändska Buddhistiska föreningen i Norrköping.
- Jag är här för att visa vårt stöd från vår förening. Vi är medvetna om att vår gemenskap bygger fred. Vi ser poängen med att lära känna varandra i ett multikulturellt samhälle.

Liza Hagberg Lerner är församlingsherde i Skäggetorps församling.
- Vi behöver förstå att alla trossamfunden är en viktig del av civilsamhället, som samlar mycket människor och skapar gemenskaper som är bärkraftiga, där människor finner glädje och stöd utifrån livsfrågor och olika skeenden i livet.

Text: Filip Ewertsson

Vill du veta mer om interreligiös samverkan?

Pernilla Myrelid

Pernilla Myrelid

Stiftsadjunkt, Doktorand i Praktisk teologi vid Enskilda högskolan i Stockholm., Enheten för församlingslivets utveckling, Linköpings stift