Lidingö församlings kyrkoherde Hans Ulfvebrand och förtroendevald Gustaf Larsson
Lyssna

Nyhet / Publicerad 4 december 2024 / Ändrad 19 juni 2025

Inför kyrkovalet 2025: ”Vi behöver den vanliga medborgaren”

Lidingö församlings kyrkoherde Hans Ulfvebrand och förtroendevald Gustaf Larsson. (foto: Lidingö Nyheter)

Nästa år är det dags för kyrkoval igen. Lidingö Nyheter träffade därför kyrkoherde Hans Ulfvebrand och förtroendevald Gustaf Larsson för en intervju för att få veta mer om vilka personer församlingen är i behov av till nästa period i kyrkofullmäktige. 

Fler nyheter

  1. Psalmens väg, avsnitt 31 – en psalmpodd från Ersta kyrka

    Publicerad 16 juli 2025

    I detta avsnitt samtalar Hans Ulfvebrand och Bertil Murray, präst, kompositör och författare.

  2. Trångt för besökare med bil till Kvarnvägen/ S:ta Anna

    Publicerad 17 juni 2025

    Lidingö församling kommer att renovera/omsätta kallmuren och byta ut staket till ett liknande dagens mot Kvarnvägen. Arbetet startar under vecka 25 2025.

  3. Lidingö församling och Angarskyrkan har ingått avtal

    Publicerad 17 juni 2025

    Den 4 juni var en stor dag för kyrkorna på Lidingö. Ansgarskyrkan (Equmeniakyrkan) och Lidingö församling (Svenska kyrkan) ingick avtal om samverkan.

  4. Månadsbladet för sommaren

    Publicerad 26 maj 2025

    I sommar bjuder församlingen in till en rad inspirerande aktiviteter. Njut av guidade utflykter och sommarkonserter i Lidingö kyrka. Delta i pilgrimsvandringar på Lidingö och nationaldagsfirande med andakt i Äppelträdgården på Lidingö kyrkogård.

  5. Läs kyrkonytt sommar här!

    Publicerad 22 maj 2025