Nästa år är det dags för kyrkoval igen. Lidingö Nyheter träffade därför kyrkoherde Hans Ulfvebrand och förtroendevald Gustaf Larsson för en intervju för att få veta mer om vilka personer församlingen är i behov av till nästa period i kyrkofullmäktige.

Nyhet / Publicerad 4 december 2024 / Ändrad 19 juni 2025
Inför kyrkovalet 2025: ”Vi behöver den vanliga medborgaren”
Lidingö församlings kyrkoherde Hans Ulfvebrand och förtroendevald Gustaf Larsson. (foto: Lidingö Nyheter)
Läs artikeln från Lidingö nyheter här:
Fler nyheter
-
Psalmens väg, avsnitt 31 – en psalmpodd från Ersta kyrka
I detta avsnitt samtalar Hans Ulfvebrand och Bertil Murray, präst, kompositör och författare.
-
Trångt för besökare med bil till Kvarnvägen/ S:ta Anna
Lidingö församling kommer att renovera/omsätta kallmuren och byta ut staket till ett liknande dagens mot Kvarnvägen. Arbetet startar under vecka 25 2025.
-
Lidingö församling och Angarskyrkan har ingått avtal
Den 4 juni var en stor dag för kyrkorna på Lidingö. Ansgarskyrkan (Equmeniakyrkan) och Lidingö församling (Svenska kyrkan) ingick avtal om samverkan.
-
Månadsbladet för sommaren
I sommar bjuder församlingen in till en rad inspirerande aktiviteter. Njut av guidade utflykter och sommarkonserter i Lidingö kyrka. Delta i pilgrimsvandringar på Lidingö och nationaldagsfirande med andakt i Äppelträdgården på Lidingö kyrkogård.
-
Läs kyrkonytt sommar här!