Konfirmation alternativ: Köpenhamn – Lidingö församling
Lyssna

Köpenhamn: Följ med på ett äventyr!

Häng med oss till Köpenhamn under våren för att upptäcka allt som staden har att erbjuda under några härliga vårdagar. Vi inleder vår tid tillsammans med en uppstartshelg där vi ses två dagar och lär känna varandra.

Under terminen ses vi tre söndagar och har sedan fyra heldagar tillsammans under påsklovet där vi träffar nya kompisar och lär oss mer om den kristna tron. Under Kristi himmelsfärd tar vi tåget till Köpenhamn, där vi insuper stadens atmosfär samtidigt som vi tillsammans får fundera på livets stora och små frågor. 

Alternativet är avgiftsfritt för alla som bor eller vistas på Lidingö. Avbokning måste dock ske 2 månader innan lägret startar. Senare avbokning debiteras med 3 500 kr. Undantag för återbetalning kräver läkarintyg. Läs mer om avgiftsfri konfirmation här.

Guide till anmälan

Anmälan sker på vår hemsida under länken för det läger som man vill anmäla sig till. 

Vi önskar att man endast anmäler sig till ett alternativ i taget för att underlätta för våra system och undvika dubbletter. Vi kommer att uppdatera hemsidan så att det är tydligt när ett alternativ är fullt och det inte längre går att anmäla sig till det.

Det är först till kvarn-principen som gäller på alla platser.

Vill man ställa sig i kö till ett alternativ som har blivit fullt skickar man ett mail innehållande namn, personnummer, kontaktuppgifter samt vilket läger man önskar till lidingo.konfirmand@svenskakyrkan.se.

Lotta Altner

Lotta Altner

Pedagog, Lidingö församling

Helena Dahlin

Helena Dahlin

Pedagog, Lidingö församling

Sara Grip

Sara Grip

Pedagog, Lidingö församling

Konfirmation

Åre: Åk skidor eller snowboard

Här får du ett spännande sportlov! På dagarna tar vi hand om varandra i alla branta backar, och under de mysiga vinterkvällarna har vi stämningsfulla andakter. Vi tänder ljus och kurar ihop oss i filtar på vår lägergård.

Köpenhamn: Följ med på ett äventyr!

Häng med oss till Köpenhamn under våren för att upptäcka allt som staden har att erbjuda under några härliga vårdagar. Vi inleder vår tid tillsammans med en uppstartshelg där vi ses två dagar och lär känna varandra.

Grönsta: Läger nära hemmet

För dig som vill ha upplevelsen av ett sommarläger, fast på hemmaplan är lägeralternativet Grönsta en fullträff. Vi lär känna varandra och oss själva under månadsträffar, samt på sommarlägret som hålls vid Grönsta prästgård, Lidingö.

Marielund 1: Sola och bada på Ekerö

Vi åker till Stiftsgården Marielund, en lägergård vid Mälarens strand på somriga Ekerö. Vi har grupplekar och spelar volleyboll i den stora trädgården. Här finns kapell, bastu och en terrass med pingisbord.

Marielund sommar 2

Vi åker till Stiftsgården Marielund, en lägergård vid Mälarens strand på somriga Ekerö. Vi har grupplekar och spelar volleyboll i den stora trädgården. Här finns kapell, bastu och en terrass med pingisbord. Och vi har alltid nära till stranden med brygga och bad. Här bor vi nära varandra och samarbetar kring allt. Vi skapar en kul och accepterande stämning.

Friluftsliv: Ute i naturen

Det blir ett friluftsäventyr med vandring, paddling och grillning över öppen eld, bad och annat som hör sommaren till! Vi lär oss mer om den kristna tron och fördjupar våra bibelkunskaper med hjälp av naturen.