1. Mitt engagemang i Lessebo församling är just nu som förtroendevald i kyrkofullmäktige samt ledamot/sekreterare i kyrkorådet. Har under året också varit extraledare i konfirmationsgruppen.
2. Inget enskilt tillfälle, men jag berörs ofta av texter; predikan, psalmer eller bibeltexter. Tror att jag tycker om känslan av att höra ihop med både dem jag känner och människor jag aldrig träffat. Och också för att det väcker en längtan hos mig att göra gott.
3. Jag är inte helt säker på att jag vill fokusera på ett enskilt område eller verksamhet. Kyrkans alla uppdrag känns viktiga ur olika perspektiv. Men det skulle vara kul om vi fortsatt får många konfirmander och om fler kommer på våra mässor och gudstjänster.
4. Minskat medlemsantal pga färre invånare. Svårigheter att rekrytera personal. Antal gudstjänstbesökare. Att kyrkan blir mer byggnader än församling.
