Musik av bl.a. Anna Bon di Venezia och Georges Bizet.
Duo Tvärdrag bildades 2016 och består av Astrid Eriksson och Lukas Nordanskog. Med egna arrangemang och en unik kombination av klanger gör de återkommande konserter runt om i landet. För att bidra till återväxten inom blåsmusiken har Duo Tvärdrag även skapat workshops för barn och unga, som genomfördes på svensk blåsmusikfestival 2022.
Lukas Nordanskog är bastrombonist uppvuxen i Linköping med utbildning från Musikhögskolan Ingesund, Sibeliusakademin och Musikhögskolan i Malmö, där han erlade masterexamen 2021. Utöver att han är aktiv kammarmusiker så frilansar Lukas som orkestermusiker. Han har varit kontrakterad på Wermland Opera och jobbat med orkestrar som Norrköping symfoniorkester och Göteborgs Symfoniker. Lukas framträder också gärna som solist och var en av tre finalister i Blåsmusikpriset 2023. De senaste åren har han också fördjupat sig i ljudteknik och spelar in egna såväl klassiska verk som popmusik i både live- och studiosammanhang.
Astrid Eriksson är en Göteborgsbaserad flöjtist från Umeå. Efter flöjtstudier vid Musikhögskolan Ingesund, Högskolan för scen och musik och senast vid Royal Conservatoire of Scotland, där hon ingick i Katherine Bryans flöjtklass, frilansar hon idag över hela landet. Hon är aktiv kammarmusiker med harpisten Gustav Bäckström, pianisten Madeleine Löfdahl och Duo Tvärdrag och har medverkat i orkestrar såsom Göteborg Wind Orchestra, Norrlandsoperans Symfoniorkester och Glasgow Barons Street Orchestra. Utöver engagemang i ensemble– och orkesterspel framträder Astrid gärna som solist och deltar i tävlingar. Hon vann första pris i The North International Music Competition 2018 och i The RSNO & RCS Woodwind Concerto Competition 2020 för sin tolkning av Christopher Rouses flöjtkonsert. Astrid har framfört solokonserter med bl.a. Norrlandsoperans Symfoniorkester och Royal Scottish National Orchestra. 2025 släppte hon sitt debutalbum ”Bon, Bonis & Andree - Hidden Gems Performed by Flute and Piano”. Astrid är ordförande i Föreningen Svensk flöjt och är verksam i styrelsen sedan 2021.
Kostnadsfritt.
Söndag 5 okt kl. 18.00, Lerums kyrka.