Lyssna

Nyhet / Publicerad 24 april 2025

Säsongarna är här!

Ett av många vårtecken på våra kyrkogårdar är när de säsongsanställda börjar jobba. Nu är årets på plats. Till och med oktober kan du möta dem på våra kyrkogårdar.

Cathrine Olsson, Harald Andersson, Stefan Johansson och Henrik Hermansson ser alla fram emot att få jobba utomhus och göra en fin miljö för alla besökare. För Harald är det andra sommaren, de övriga är nya för i år.

Tillsammans med övrig personal kommer de att sköta om grönytor och gravar, och ordna inför gravsättning. Framför allt kommer de att klippa mycket gräs.

- Det är ett omväxlande jobb vilket jag tycker om, säger Henrik.

- Hittills har det varit roligast med gravskötsel, säger Stefan.

Cathrine har sin egen trädgård som hobby och hoppas att månaderna på kyrkogården ska göra att hon lär sig mer om skötsel och växer.

-          Dessutom har jag alltid tyckt att döden varit skrämmande, så jag vill bli mer bekväm med det, säger hon.

För alla fyra är det en viktig del att alla ska känna sig välkomna till kyrkogården och att bemötandet är viktigt, inte minst mot sörjande.

-          Det är ett jobb som också handlar om respekt och att hedra de döda, säger Harald.