Foto: Per Nestor

5/1-22 Helgsmålsbön från Kumla kyrka

Nyhet Publicerad Ändrad

Trettondedagen "Guds härlighet i Kristus"

Helgsmålsbön från Kumla kyrka inför Trettondedagen.

Temat är "Guds härlighet i Kristus" och kollekten är en rikskollekt till Act Svenska kyrkans julkampanj ”Bryt en tradition” https://www.svenskakyrkan.se/act/julinsamlingen. Sätt gärna in ett bidrag via swish 123 633 08 98 eller bankgiro 848-5252. Tack!

Musik: Sv ps 128 Vid Betlehem en vinternatt (Text: Engelsk julsång 1600-talet, E Norberg 1974/Musik: Engelsk 1833), Lugn lilla barn (Text: E Norberg/Musik: Spansk trad), Vinterpsalm (862 Psalmer i 2000-talet - G Andersson/K Grüssner).

Medverkande: Tommy von Knorring - präst, Anita Sandin - textläsning, Ulrika Larsson - piano och sång, Per Nestor - inledning, flöjt, foto och redigering. Sångtrio: Maria Svärd, Ulrika Larsson & Kicki Liljefors Ahlqvist (inspelning från 2020).

Välkommen!

Klicka på länken för att komma till söndagens bibeltexter samt läsa mer om kyrkoåret: Kyrkoårets bibeltexter