Foto: Per Nestor

27/5-23 Helgsmålsbön från Tärna kyrka

Nyhet Publicerad

Pingstdagen "Den heliga Anden"

Välkommen till helgsmålsbön från Tärna kyrka inför Pingstdagen

Temat är ”Den heliga Anden” och kollekten är en församlingskollekt till Act Svenska kyrkan www.svenskakyrkan.se/act. Sätt in din gåva via swish 123 633 08 98 eller bankgiro 848-5252. Tack!

Medverkande

Tommy von Knorring - präst, Bengt Kyllinge – textläsning, Marianne Nestor – alt-tvärflöjt, Ulrika Larsson – sång & piano, Per Nestor – textläsning, piano, sång, foto och redigering, Karin Hedvall - vaktmästare. 

Musik

Sv ps 161 Helige Ande, låt nu ske (Text: P Nilsson 1934/Musik: M Vulpius 1609) Gud, när du andas (Sv ps 476/Musik J Gelineau 1969), Sv ps 646 Grip du mig, helige Ande (Text: P Perkiö 1978/U-B Gustafsson-Pensar 1979/Musik: I Kuusisto 1978), Kristus din Ande i oss (Text & musik: Taizé). Musiken är delvis inspelad vid tidigare tillfällen.

Länkar

Klicka på länken för att komma till söndagens bibeltexter samt läsa mer om kyrkoåret: https://www.svenskakyrkan.se/kyrkoaret/bibeltexter

Länk till tidigare digitala gudstjänster: https://www.svenskakyrkan.se/kumla-tarna-kila/tankar-i-tiden---digitala-gudstjanster