Foto: Per Nestor

15/1-22 Helgsmålsbön från Kumla kyrka

Nyhet Publicerad Ändrad

Andra söndagen efter trettondedagen "Livets källa"

15/1-22 Helgsmålsbön från Kumla kyrka inför andra söndagen efter trettondedagen

Temat är "Livets källa" och kollekten är en församlingskollekt som Tärna församlingsråd har valt ska gå till Act Svenska kyrkans projekt till förmån för gatubarn i Filippinerna: "Barn som lever på gatan i Filippinerna får mat, husrum och utbildning" (P 135) . Sätt gärna in ett bidrag via swish 123 633 08 98 eller bankgiro 848-5252. Tack!

Musik: Sv ps 46 Låt mig få höra om Jesus (Text: F J Crosby 1880, K Larsson 1904, bearb 1959/Musik: J R Sweney 1880), En källa till evigt liv - inspelning med kören Troendegruppen under ledning av Stig Sandlund (Text: Joh 4:13-14/Musik: E Lundström), Kärlekens tid (Y Eggehorn/B Andersson).

Medverkande: Tommy von Knorring - präst, Anita Sandin - textläsning, Ulrika Larsson - piano och sång, Per Nestor - inledning, sång, foto och redigering.

Välkommen!

Klicka på länken för att komma till söndagens bibeltexter samt läsa mer om kyrkoåret: Kyrkoårets bibeltexter