Foto: Marie Lundström

"Varje möte med mina klienter är det mest meningsfulla med jobbet"

Nyhet Publicerad

Samtalsakuten vänder sig till dig som är i akut livskris och behöver samtala med en samtalsterapeut. Där jobbar Lisa Krogdal, samtalsterapeut och diakon.

Vad är det bästa med ditt jobb?

- Att få följa människor i utvecklingsprocessen från att vara i ett svårt och utsatt läge, i en livskris, till att det så småningom blir bättre för dem. Som att följa med från långfredag till påskdag, kan man säga.

Varför arbetar du i kyrkan?

- Dels för att jag har en personlig relation till andlighet och kristen tro. Dels för att det är den professionella livsväg jag har valt. Jag är förutom samtalsterapeut, diakon och pedagog och ser en fördel och mycket mening i att jobba på kyrkans uppdrag men ändå inte i traditionellt församlingsarbete.

När känns ditt jobb som mest meningsfullt?

- Det är i varje möte med mina klienter. Det spelar egentligen ingen roll vem som kommer eller vad det handlar om. I varje möte är det lika meningsfullt att i min roll som terapeut hjälpa klienten så bra det bara går.