Foto: Marie Lundström

Se utställning med Hans Kvarnströms dagdroppar

Nyhet Publicerad Ändrad

Prästen Hans Kvarnström har gjort en dagdroppe varje morgon under 20 års tid. Dagdropparna är bilder med en text till. Fram till 26 april kan du se ett urval av dessa i en utställning på Naturum, Mariebergsskogen.

I samband med Livet värt att leva-dagarna med temat hopp, startar utställningen ”Dagdroppar det bräckligt hållbara hoppet” på Naturum. Det är Hans Kvarnströms dagdroppar som äntligen har blivit utställning.

– Jag censurerar inte. Jag gör det här för mig själv och dem som följer mig, för att visa på kreativitetens stora kraft. Det ligger i människans natur att vara skapande och det behöver inte alltid finnas en vinst- eller nyttotanke i det. Det behöver inte alltid bli bra, säger han om dagdropparna i en intervju i NWT den 23 mars.