Jubileumskonsert i Domkyrkan när kungaparet besöker Värmland

Nyhet Publicerad Ändrad

Den 7 september kom Kungen och Drottningen till Värmland för att fira H.M. Konungens 50 år på tronen. Nu kan du se jubileumskonserten på hemsidan.

Se konserten på youtube eller lokaltv

Glimt TV på Youtube (youtube.com)

Hitta Glimt tv:s lokaltvkanal

Glimt TV kan ses genom Sappas, Telias och Comhems kabel- och IPTV-nät i Värmland.
Glimt TV finns på kanalplatserna: Sappa S08, D20, Telia: 500, Com hem: 451.

I år firar H.M. Konungen 50 år vid tronen. Som en del av firandet besöker kungaparet Sveriges 21 residensstäder i samtliga län. Besöket i Värmland är det sista i ordningen för kungaparet och den 7 september är det Värmlands tur att fira!

Jubileumskonsert i Domkyrkan

Kungaparets besök i Värmland avslutas med ett jubileumsprogram i Karlstads domkyrka dit du kan boka biljett. Biskop Sören Dalevi hälsar välkommen och H.M. Konungen kommer att hålla ett tal till värmlänningarna. Även landshövding Georg Andrén och Karlstads kommunfullmäktiges ordförande Monica Gundahl håller tal. Under jubileumsprogrammet bjuds det på underhållning av Wermland Opera, Västanå musik & teater, poeten Ismael Ataria och Selmas systrar.

Biljetter beställs på Scalateatern

Biljetter till jubileumsprogrammet är gratis och bokas via biljett@scalateatern.se eller 054-19 00 80. Det går också bra att boka biljett via Scalateaterns biljettlucka. Biljetterna släpps torsdag 31 augusti klockan 10.00. Det finns totalt 415 bokningsbara platser inklusive tillgänglighetsanpassade platser. Först till kvarn gäller!

Insläpp till Domkyrkan sker från klockan 13.45. Dörrarna stängs klockan 14.30, vilket gäller samtliga besökare med biljett. Den som besöker Domkyrkan kan bli visiterad i samband med insläppet och inga stora väskor får medtagas in i kyrkan.

Fullständig information om dagens program

finns på Länsstyrelsens sida, klicka här