Härlig sommarfest när Kroppkärrskyrkan fyllde 50

Nyhet Publicerad

Det blev en hejdundrandes musik- och sommarfest när Kroppkärrskyrkan firade 50-årsjubileum söndagen den 28 maj. Du kan se ett bildspel från dagen här.

Cirka 190 personerna kom till gudstjänsten som hade det passade namnet Musik- och sommarfest. Kyrkans båda körer, barnkören Krokajo och vuxenkören Kroppkör, samt musiker hade självklart en stor roll i gudstjänsten. Det hölls också en kort predikan utifrån pingstdagen samt ett tal av församlingsherde Anne-Sophie Flygg. Efteråt inbjöds till tårtkalas och andra aktiviteter ute i trädgården.

Alla närvarande fick också mäjlighet lämna sitt ”avtryck” genom att sätta sitt fingeravtryck som löv på ett vackert målat träd på en tavla. 

Kroppkärrskyrkans 50 år kommer att fortsätta att firas under året.