Foto: Daniel Lönnbäck

09. Temakonfa: Orka bry sig?

Media påminner oss om klimatkris, krig och fattigdom. På stan ser vi de hemlösa. Orkar du bry dig? Efter lägrets studiebesök känner du dig hoppfull och full av nya idéer på hur du kan engagera dig. Med nya vänner kastar ni er sedan in cellerna på Boda borg. Det är Halloweentema och det blir en extra pirrig avslutning på lägret.

Det här är gruppen för dig som är intresserad av miljö och människors utsatthet, både här hemma och ute i världen. Under höstlovet åker vi på läger till Örebro. Där får vi möta människor som verkligen engagerar sig för stadens utsatta. Vi besöker Nicolaikyrkan och får höra om kyrkans roll i historien och spanar in staden från toppen av kyrktornet. Om vi vågar går vi på spökvandring på slottet och på vägen hem stannar vi på ett Halloweenpyntat Boda borg.

På hemmaplan börjar varje träff med en samling där vi presenterar dagens tema. Sen blandar vi lek, film, tävlingar, upplevelser och samarbete med samtal om varför just kyrkan engagerar sig i fattigdom och utsatthet och hur bibeln och Jesus kan vara aktuella bland läxor, träning, kompisar och andra aktiviteter.

Vi ses i stället ca en onsdagskväll per månad i Grava församlingshem och den kvällen behöver du avstå från träningar och andra aktiviteter. Vi möts även fem-sex söndagar där vi medverkar i gudstjänsten. Oavsett om det är en onsdag eller söndag hoppas vi att du varje gång får med dig en ny tanke, kunskap eller värdering.

Så här kan en konfaträff se ut

En onsdagskväll/månad
 • Drop in efter skolan, finns frukt och något enkelt mellanmål för den som kommer tidigt.
 • 16.30 Samling med samtal om livet och tron i din basgrupp.
 • 17.30 Middag
 • 18.15 Grupparbeten, lekar, tävlingar och annat i små och större grupper.
 • 19.45 Samling in din basgrupp.
 • 20.15 Andakt
 • 20.30 Tack för idag.

Ca 8 Söndagar under året
 • 10.00 Vi samlas och pratar om dagens tema.
 • De som ska medverka i gudstjänsten övar.
 • 11.00 Gudstjänst
 • 12.00 ca Återsamling med fika och frågor om gudstjänsten.
 • 12.30 Tack för i dag.

Konfaåret

När: En onsdag/månad ca kl 16.30-20.30 + 8 söndagar kl 10-12.30
Var: Grava församlingshem, Skåre
OBS! Begränsat antal platser och höga krav på närvaro.

Läger
Höstlovet 30/10-2/11

Konfirmation
Konfirmation i Grava kyrka i maj 2024

Har du frågor om konfagruppen?

Ring gärna konfasamordnare
Hanna Wessmark 054-141942, 076-8404609
eller Katarina Bergdahl 054-141931, 076-8404603
så svarar de eller tar reda på allt ni behöver veta.