Välkommen till vår årliga gemenskapshelg med Kalix kyrkor! Vi ser fram emot en helg fylld av aktiviteter, lärorika stunder och andlig gemenskap. Under helgen får vi möjligheten att ta del av varandras evenemang, gudstjänst och mässa, vilket ger oss en unik inblick i hur vi tillsammans skapar en stark och levande gemenskap. Det blir en helg att minnas, full av inspiration och glädje. Vi hoppas att du vill vara med!
I år firar vi också att det är 1700 år sedan det första ekumeniska kyrkomötet i Nicea år 325 e.Kr, då nästan 300 biskopar från hela romerska riket bjöds in av kesar Konstantin för att försöka enas kring en rad frågor om teologi och kyrklig ordning.
Den ekumeniska rörelsen har alltid varit ett fredsprojekt, i sin strävan efter kristen enhet och viljan att leva fredligt med våra skillnader. Fredstemat är brännande aktuellt i år, och det känns viktigare än någonsin att visa hur kyrkan är kallad att motverka splittring, polarisering och krig.