Kvällsandakt med Kyrkans unga i Kiruna kyrka

Nyhet Publicerad

Vad gör du när det är sportlov? Kyrkans unga i Jukkasjärvi församling har sovit en natt i Kiruna kyrka.

Vad gör du när det är sportlov? Kyrkans unga i Jukkasjärvi församling har sovit en natt i Kiruna kyrka. Kvällen avslutades vid tolvslaget med en fin kvällsandakt med ljuständning.

För några år sedan fick Kyrkans unga frågan: Vad skulle du vilja göra i kyrkan innan den flyttas? Svaret blev: Vi vill sova där en natt, kan man göra det? Självklart kan man det och sedan 2018 är det tradition att sova i kyrkan en natt per år. Kvällen i kyrkan innehåller allt ifrån våffelätning till mörkerkurragömma och andra aktiviteter. Övernattningen är ett fint minne att se tillbaka på. Tänk att säga till sina framtida barnbarn: Jag sov i kyrkan när den stod på sin gamla plats, det du!