Foto: Olle Thoors

Allhelgonatid i våra församlingar

Nyhet Publicerad

Uner den nyligen passerade allhelgonatiden tändes ljusen och lyktorna i tusental på alla våra kyrkogårdar runt om i Kiruna pastorat. I kyrkor och kapell hölls minnesstunder och andakter som samlade besökare trots pandemins tid. Frivilliga höll med varm glögg och kaffe till värme och trevnad när anhöriga strömmade till från när och fjärran. Det var något speciellt över denna högtid i år.

Askgravlunden på Karesuando nya kyrkogård. Foto: Glenn Asplund
Servering på Lannavaara-Övre och Nedre Soppero kyrkogård. Foto: Monica Nutti Blind
Göran Söderström och Vera Skarin, volontärer i Lannavaara kyrka. Foto: Monica Nutti Blind
Tända ljus på Kiruna kyrkogård. Foto: Roland Rova
Vittangi kyrkogård. Foto: Olle Thoors
Tända ljus till minne i Kiruna kyrka. Foto: Roger Fors
Karesuando nya kyrkogård. Foto: Glenn Asplund
Glögg och kaffeservering på Vittangi kyrkogård. Foto: Olle Thoors