Högalids församling

Prata med oss

Kontakt

Högalids församling Besöksadress: Högalids Kyrkväg 11, 11730 STOCKHOLM Postadress: BOX 9048, 10271 STOCKHOLM Telefon: +46(8)6168800 E-post till Högalids församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Kyrkorådet

Vid kyrkovalet, som hålls vart fjärde år, väljs ett antal personer till kyrkofullmäktige av församlingens röstberättigade medlemmar. Kyrkofullmäktige utser sedan ett kyrkoråd.


Kyrkorådet
Vid kyrkovalet, som hålls vart fjärde år, väljs ett antal personer till kyrkofullmäktige av församlingens röstberättigade medlemmar. Kyrkofullmäktige utser sedan ett kyrkoråd.

Kyrkorådet är församlingens »regering« och ansvarar för de operativa frågorna i församlingen. Kyrkorådet sammanträder ca 10 gånger per år. Kyrkofullmäktige sammanträder vanligtvis 2 gånger per år.
   

Kyrkorådets ordförande
Ingrid Andersson (s). ingrid.ge.andersson@gmail.com

Kyrkorådets vice ordförande
Sonja Gräns (m). Telefon 08-669 84 01, sonja.grans@tele2.se

Kyrkorådets andre vice ordförande
Martin Siöland (s), martin.sioland@unilin.com

Kyrkorådets övriga ledamöter 
Ellika Hammarlund (s). Telefon 0738-49 34 84, Ellika Hammarlund

 

 

Monica Torsson Sivberg (s). Telefon 0765-27 36 11, monicasivberg@hotmail.com

Inger Karlsson (BorgA) telefon 076-145 01 22, karlsson.inger@telia.com

Lis Engblom (ViSK), Telefon 0721- 77 61 90, lis.engblom@gmail.com

Ann-Marie ”Ami” Hansson Génetay (ViSK), Telefon 0702-86 91 49, annmarie.genetay@home.se

Leif Kroon (kd). Telefon 0708- 62 22 63, leifkroon@hotmail.com

Christina Engqvist, kyrkoherde. Telefon 08-616 88 12,
Christina Engqvist

Kyrkorådets ersättare
Stefan Hell Fröding (s) stefan.hell.froding@me.com

Fredrika Holm (s).

Ija Asklöf (s). Telefon 0702-38 52 61

Åsa Sohlman (s)

Vakant plats (ViSK)

Nathalie Ahlstedt Mantel (ViSK). Telefon 0735-10 97 12, nathalie.ahlstedt@gmail.com

Mattias Hallberg (BorgA)

Sofia Modigh (Kr). Telefon 0766-27 67 60, sofia.modigh@kristdemokraterna.se

Robert Sennerdal (c). Telefon 070-620 92 62, robert_sennerdal@hotmail.com