Lyssna

Nyhet / Publicerad 6 augusti 2025 / Ändrad 11 augusti 2025

De Gröna i Svenska kyrkan

Valprogram och kandidater

Bertil Wennberg från Hedemora kandidat till kyrkovalet från De Gröna i Svenska kyrkan.

Född i Åmål i Dalsland men bor numera i Hedemora. Är utbildad livsmedelsingenjör och i personalvetenskap. Jag är sedan 2009 periodvis ideell rådgivarei livsmedelsförsörjning , vattenfrågor och hygien åt massajerna i Tanzania. Har stor kontakt med Svenska kyrkan under många år när det gäller internationellt arbete i Afrika. 

Det viktiga att driva i kyrkan är att skapa broar mellan alla människor i samhället, 
värna om demokrati och allas lika värde och hur kyrkan ska arbeta med miljö och klimatfrågor. 

Viktigt är även att vi ska leva i samklang med djur och natur för att skapa en hållbar utveckling.

Eftersom kyrkan äger stora skogar så är det viktigt att skötseln sker hållbart och följer de regler och riktlinjer som har tagits fram för framtida generationer. 

Vi ställer oss i stort bakom slutsatserna och målen i den skogsutredning som Svenska kyrkan för närvarande har att ta ställning till.

Vi ser även ett ökat behov av komplement till det fundament gudstjänstlivet utgör, till exempel friluftsgudstjänster, bönevandringar och en ökande medverkan från kyrkan i olika evenemang. Diakonin har en mycket viktig uppgift där psykisk och ofrivillig ensamhet ökar.

Rösta därför på De Gröna i Svenska Kyrkan.

Kandidater till Kyrkofullmäktige:

 

1. Bertil Wennberg, Hedemora