Erika Cyrillus är präst och textilkonstnär. Idén till hennes stora broderiprojekt väcktes när hon såg Bayeuxtapeten i Normandie, ett långt broderat tyg som skildrar en historisk berättelse. Hon började fundera på om hon själv kunde gestalta en hel berättelse med nål och tråd. Valet föll på Jona bok, en kort och dramatisk bibeltext med starka bilder av storm, hav och den stora fisken.
Arbetet tog sju år och resulterade i 61 verk. De är självständiga broderier som tillsammans följer hela bibelboken, ord för ord. Erika har varierat både teknik och material. Här finns bland annat ylle, säckväv, knappar och tunna, genomskinliga tyger. I vissa verk har hon också använt återbrukat material, som tyg från en gammal klänning.
En av bilderna betyder särskilt mycket för Erika. Den föreställer Jona i fiskens buk, där han ber till Gud: ”Men du gav mig liv, Herre min Gud, och förde mig upp ur graven.” Om bilden säger Erika: ”Det är en bild för vad Jesus Kristus gör för oss människor, att vi får nytt liv genom honom. Hur hemskt och eländigt det än är så kan vi få ett nytt förnyat liv tillsammans med Gud.”