Under hösten kommer Hallstahammar-Kolbäcks församling utöka sitt arbete med pilgrimsvandring. Vi kommer blanda tematräffar med vandring.
Är du intresserad av att uppleva och lära dig mer om pilgrimsvandring är du hjärtligt välkommen.
Vi börjar med en Pilgrimsträff på S:t Larsgården, Vallongatan 6, Hallstahammar, onsdag 10/9 kl 19:15. Vi kommer då att gå igenom pilgrimens sju nyckelord, FETBLAD. Därefter följer vi upp med en pilgrimsvandring på temat, lördag 13/9, som också är Vandringens dag. Samling kl 9:00 vid S:t Lars kyrka, Hallstahammar.
Vår första vandring sker lokalt och i ryggsäcken behöver du endast ditt eget fika. Ingen tidigare erfarenhet krävs. Du behöver ha fysik för att klara av en vandring med ryggsäck som innehåller det du behöver. Vandringen sker i varierad terräng, stig och landsväg.
Frågor
Har du frågor? Kontakta församlingspedagog Mari Laidlaw eller präst Klas Thuresson Eliasson (se nedan).