JUNI
Skoklosters kyrka
6 juni 13.00
Svenska toner i det blå
Vi firar Sveriges nationaldag med en nationaldagskonsert där svensk nationalromantik står på programmet. Musik av Stenhammar, Althén & Lindblad m.fl.
Sebastian Johansson, tenor
Kevin Lembke, orgel & piano
Magdalenakyrkan
7 juni 18.00
Se juni sträcker ut sin hand…
Sommarkonsert med Håbo kammarensemble under ledning av Anne-Lina Sandell Janner.
Skoklosters kyrka
8 juni 18.00
Och sången doftar i natten
Sigtuna Motettkör gästar Mariakyrkans systerkyrka - Skoklosters kyrka med en sommarkonsert där välkända körklassiker med anknytning till pingsten och sommaren kommer få klinga. På programmet står musik av bl.a. Oskar Lindberg, Hugo Alfvén & Waldemar Åhlén.
Sebastian Johansson, dirigent.
Kyrkcentrum
12 juni 18.00
Ute blåser sommarvind…
Anne-Lina Sandell Janner sjunger sommarfavoriter och ger möjlighet till önskesånger och allsång.
Magdalenakyrkan
15 juni 18.00
I denna ljuva sommartid
Sommarkonsert med Envisora under ledning av Ingegärd Petersen.
Kyrkcentrum
19 juni 18.00
Rock & Blues med en stänk av soul & annan krydda.
Donatello Disciples med bl.a. Nadja Elhousny Nygårdh bjuder även denna gång på härligt sväng i sommarkvällen.
Kalmar kyrka
25 juni 19.00
Sommar, skönhet och skogsvindsackord
Malin Ek, dikter och sång.
Ingrid Johansson, orgel och piano.
Kyrkcentrum
26 juni 18.00
Sorgliga sånger
Anna Bäcklund, sång och Anders Grape, gitarr bjuder på sorgliga sånger de fastnat för.
JULI
Övergrans kyrka
2 juli 19.00
Resa i sommarkvällens sken
Med nostalgi & medryckande toner från jazzens gyllene era förgyller Belle Swing sommarkvällen i Övergrans kyrka. En musikalisk resa från ett blomstrande Paris till ett pulserande New York, för att tillslut landa i ett avkopplande gung i Brasiliens famn.
Isabelle Biloff, sång
Alf Östlund, kontrabas
Håkan Karlsson, gitarr
Arnulf Ibsen, trummor
Kyrkcentrum
3 juli 18.00
Allsång i sommartid
Allsång med Anne-Lina Sandell Janner.
Häggeby kyrka
9 juli 19.00
Toner i sommartid
Sång, piano och orgel med Amanda Fabel.
Musik av Debussi, Scarlatti, Sjögren m fl.
Kyrkcentrum
10 juli 18.00
Gröna små äpplen i Taubes trädgård
Duon Magellan bjuder på ett spännande och varierat program med både välkända och mindre kända låtar. Kanske tittar även Cornelis och Laleh förbi hos oss i trädgården? Och självklart är Calle med! Vilken Calle?
Duon Magellan består av Ellinor Videfors och Magnus Rydell.
Skoklosters kyrka
16 juli 19.00
All You Need Is Bach
Sebastian Johansson, organist i Sigtuna församling, bjuder på ett program på kyrkans orglar med musik av alltifrån Bach, franska och engelska tonsättare till jazz, moderna hits, improvisation och Beatles.
Kyrkcentrum
17 juli 18.00
Allsång i sommartid
Kyrkcentrum
24 juli 18.00
Ediacaran
Med influenser från många olika håll är Ediacarans musik svår att genrebestämma – spelglädjen står i fokus och bandet gillar även att utmana sig själva och varandra i strävan efter att uppnå den musikaliska visionen. I maj 2025 vann de riksfinalen av musiktävlingen Imagine Sweden, före detta Musik Direkt, och ska representera Sverige i den internationella finalen som går av stapeln i december i Bryssel.
Ediacaran är en kvartett från Uppsala bestående av pianist och leadsångare Hampus Ljunggren, valthornist Ragna Norrlund, trummis Ian Berg och basist Axel Carlsten.
Kyrkcentrum
31 juli 18.00
Jag ska skriva kärlekssånger
Till ackompanjemang på piano och gitarr bjuder Sandra Öhlén och Sara Lind på stämsång i visor, gospel och folkton i detta vackra program med det alltid så aktuella temat kärlek.
AUGUSTI
Övergrans kyrka
6 augusti 19.00
Sommarmusik på oboe och piano
Janne Holmgren, oboe och Johan Westre, piano.
Kyrkcentrum
7 augusti 18.00
Allsång i sommartid
Kyrkcentrum
14 augusti 18.00
Nu är det härligt att leva
Pontus Adefjord, Lars Berszén och Anne-Lina Sandell Janner.
Skoklosters kyrka
17 augusti 15.00
TRIO JULINO med nya och gamla godingar
Uvertyr, Anderson & Andersson samt Liszt m fl
Trio Julino består av: Gentilia Pop Kårfors, violin, Per-Ola Claesson, cello, och Gunnar Julin, piano och konferencier.