Se människan-priset
Lyssna

Nyhet / Publicerad 28 september 2026

Se människan - tack för i år!

Se människan vill rikta ett stort tack till alla besökare, medverkande och samarbetspartners. Svenska kyrkan har i år skrivit historia med fler medverkande aktörer än någonsin tidigare på plats på Bokmässan, med Bibeln, barn och teologi i fokus. Alla samtal spelades in och finns att se i efterhand.

– Se människan vill rikta ett varmt och djupt känt tack till alla våra samarbetspartners, medarbetare och besökare. Vi är också oerhört glada över det stora genomslag Svenska kyrkan fått på Bokmässan 2026. Tillsammans har vi skrivit historia både genom antalet medverkande aktörer och genom att ha synts på fler platser än någonsin tidigare inne på mässan, säger programchef Mikael Ringlander.

Under fyra fullmatade dagar har Se människan genomfört ett 70-tal programpunkter, där cirka 10 000 besökare aktivt lyssnat på samtalen på plats vid Se människan-scenen. Dessutom har den nya scenen Teo i Tiden haft över 3 000 besökare. Totalt sett slog Bokmässan 2026 dessutom publikrekord med 106 578 besökare och passerar därmed för första gången drömgränsen 100 000 besökare.

– Ett starkt minne för många från årets mässa är släppet av Nya testamentet klockan 11 på torsdagen, som blev något alldeles speciellt. Det var över 1 000 besökare på plats och då kom tyvärr ändå alla som ville inte in, för lokalen nådde maxkapacitet. Bibeln har verkligen blivit en snackis på hela Bokmässan, inte bara hos oss. Vi är också extra glada för det stora genomslaget för Teo i Tiden, där programmet på ett mycket fint sätt kompletterat Se människans program, säger Mikael Ringlander.

Svenska kyrkan har synts på Se människan-scenen, på Teo i Tiden, i Lilla livsrummet där det för första gången skapat en plats för barn och ungas existentiella frågor på Barnområdet, genom Svenska bibelsällskapet som också varit partner i huvudtemat Folkbildning, samt via de kyrkliga förlagen, övriga organisationer och aktörer.

– Lilla livsrummet på Barnområdet har till och med överträffat våra högt ställda förväntningar och verkligen blivit en plats för både samtal, möten, lek och eftertanke. Det har varit ett ständigt flöde av barn i alla åldrar, samt deras vuxna, och här har skapats en stilla plats i myllret, på samma sätt som det som kännetecknar Se människan, både själva scenen och vårt arbete i stort, säger Anna Rikner, samordnare Lilla livsrummet och programansvarig Se människan.

Lilla livsrummet arrangeras av Göteborgs stift och Barnens Katedral i Masthuggskyrkan. Här har barnen bland annat fått fundera kring frågan ”Får man leka med döden?”, mött ärkebiskop Martin Modéus, biskop Susanne Rappmann och biskop Ulrica Fritzson som haft högläsning under rubriken ”Biskopar läser för barn”, fått klä upp sig till biskop, testa känslolabbet eller läsa i Barnens bibliotek – ett samarbete med samtliga stora och medelstora svenska och finlandssvenska barn- och ungdomsförlag.

På söndagens presskonferens avslöjades att Bokmässan 2027 får tema demokrati och humor, vilket kompletterar den sedan tidigare släppta hedersgästen Nederländerna och Flandern.

– Demokrati är ett särskilt intressant tema för Svenska kyrkan, där det finns många viktiga frågor och perspektiv att lyfta. Vi ser fram emot många intressanta programpunkter tillsammans med våra samarbetspartners, säger Mikael Ringlander.

Varmt tack för i år och väl mött 2027!
Se människan – genom programchef Mikael Ringlander, programansvarig Anna Rikner och koordinator Kristina Bergqvist