Två kvinnor sitter på huk vid en äng och plockar smörblommor.
Lyssna

Nyhet / Publicerad 15 oktober 2026

Lärdomar från Vidare med MARY

Under åren 2023–2026 har Göteborgs stift genomfört Projektet Vidare med MARY. I projektet har arbetsträning kombinerats med gemenskap och stöd i sex av stiftets pastorat. Läs mer om projektet och dess slutsatser.

Projektet har finansierats med hjälp av medel från Europeiska Socialfonden och har genomförts för att stärka möjligheterna till arbete, studier och ökad delaktighet för personer som står långt från arbetsmarknaden. Målgruppen har främst bestått av personer med sammansatta utmaningar, såsom psykisk ohälsa, social isolering, bristande språkkunskaper, svag arbetslivserfarenhet eller långvarigt utanförskap. Projektet har samtidigt syftat till att utveckla Svenska kyrkans förmåga att erbjuda kvalitativ arbetsträning och arbetsmarknadsinkludering.

Arbetet har utgått från MARY-metoden, där arbetsträning kombinerats med arbetsgemenskap, individuellt stöd, språkträning och hälsofrämjande insatser. Deltagarna har erbjudits meningsfulla arbetsuppgifter inom bland annat second hand-verksamhet, café, kök, odling, sömnad och serviceverksamheter.

Projektet genomfördes i sex pastorat inom Göteborgs stift; Nylöse, Mölndal, Partille, Romelanda, Lysekil och Tjörns pastorat. På samtliga platser skedde arbetet i samverkan med respektive kommun. Efter projektets slut fortsätter fem av pastoraten med ta emot människor för arbetsträning i någon form, flera i fortsatt samverkan med kommunen. 

Många av de erfarenheter vi gjort tillsammans presenterades vid projektets spridningskonferens, som gick av stapeln i maj 2026. Vid den presenterades även en rapport från de forskare från Enskilda Högskolan i Stockholm som följt vårt arbete. Ta gärna del av rapporten som innehåller många värdefulla observationer och slutsatser.

Är du intresserad av Mary-metoden? Välkommen att höra av dig till helena.jonsson@svenskakyrkan.se! 

Vidare med MARY

Projektet "Vidare med MARY" syftade till att stödja personer långt från arbetsmarknaden genom meningsfull arbetsträning och existentiellt stärkande aktiviteter. Metoden bär sig bättre när arbetet är fördelat över flera personer, visar slutrapporten.

Vill du veta mer? Kontakta mig gärna!

Helena Jonsson

Helena Jonsson

Stiftsdiakon inriktning diakonal utveckling, Teamledare, Församlingsutvecklingsenheten, Göteborgs stift