Lyssna

Nyhet / Publicerad 2 mars 2025 / Ändrad 14 maj 2025

Ekumeniskt möte i Skänninge 24/7

Tid för Guds Fred. Ekumeniskt möte i Skänninge torsdag 24 juli. Medverkan av biskop emeritus Martin Lind, biskop Marika Markovits, Kardinal Anders Arborelius och representanter från kyrkor och kloster i stiftet

2025 firar vi att det är 100 år sedan det stora ekumeniska mötet hölls i Stockholm 1925 – det som ärkebiskop Nathan Söderblom bjöd in till och som blev ett betydelsefullt avstamp för den moderna ekumeniska rörelsen. 

Vi kommer därför att samverka i en anda av att det var hög tid för kyrkorna att framträda som fredstecken i världen – både genom aktivt fredsarbete och som påminnelser om den fred vi redan äger i Kristus.

Program för fredsdagen i Skänninge 24 juli 2025

  9.00 Morgonfika

10.00  Morgonbön i Vårfrukyrkan

10.30  Föredrag av biskop emeritus Martin Lind. ”Fred utifrån Dietrich Bonheuffers liv och tänkande”.

12.00  Middagsbön - Hela kyrkan sjunger om hoppet om fred.

15.00  Ekumenisk Fredsgudstjänst - Tid för Guds fred. Gudstjänsten leds av Biskop Marika Markovits. Predikan av kardinal Anders Arborelius. Medverkan av representanter från församlingar, kyrkor och kloster i Linköpings stift. Körer och musiker.

18.00  Taizémässa

Du kan hämta hela programmet här

Tid för Guds fred

Vi firar 100 år sedan ekumeniska mötet i Stockholm 1925 och 1700 år sedan kyrkomötet i Nicea år 325. Förutom en stor samling i Stockholm i sommar sker en hel del lokala samlingar med temat för Guds fred

Nathan Söderblom

Mannen som vigde sitt liv åt freden och ekumeniken och arbetade ihjäl sig för det han trodde på

Skänninge möte 1248

Ett annat stort kyrkomöte hölls i Skänninge 1248. Då var det påve Innocentius IV:s legat, kardinalbiskopen Vilhelm av Sabina som kallade till möte.