500 år av reformation

Under reformationsåret 2017 satsar Svenska kyrkan extra mycket på att hålla ihop väven mellan dåtid, nutid och framtid. Reformationen är en pågående process som har pågått i 500 år.

Mötet med Luther är mångfacetterat. I en studiecirkel som vi kallar:
Bordssamtal – Reformationen 500 år, får vi möta reformatorn och hans tankar om kyrka, gudstjänstliv och lärande, om livet och samhället så som det utvecklades för 500 år sedan – men vi får också möta oss själva. Luthers tänkande påverkar oss nämligen på flera plan, både som kyrka och som människor. Mycket av det som vi gör i Svenska kyrkan idag har sin bakgrund i det lutherska tanke-sättet. Luther ville framhålla friheten inför Gud i den enskilda kristna människans liv, den frihet som kan leda till ett personligt ställningstagande och inspirera till ett liv i tro.

I Färentuna församlingshem har vi Bordssamtal – Bibelsamtal följande
tisdagar kl 11.00: 31/1, 14/2, 28/2, 14/3, 28/3, 25/4, 9/5.

I Stenhamra församlingsgård har vi Bordssamtal – Reformationen 500 år
fem onsdagskvällar. Det första tillfället är 1 februari, då vi gästas av Göran Agrell, teolog och Lutherkännare, samt Yvonne Iverssen som är manusförfattare, teolog och regissör. Därefter ses vi 15/2, 1/3, 15/3 och 29/3.

Reformationen 500 år(1) Ladda ner
00:00
Hör Lars Brattgård och Yngve Göransson, präster i församlingen, berätta om sina tankar om reformationsåret 2017, och hur det uppmärksammas i Färingsö församling. Inspelning: Färingsö församling Inspelning: Färingsö församling