Lyssna

Hammarskjölds bilder visas under Konstnatten.

Årets utställning i S:t Olofs kyrka i samband med Konstnatten på Falbygden visar ett urval av Dag Hammarskjölds egna fotografier.

Årets utställning i S:t Olofs kyrka under Konstnatten/Mekelsmäss lyfter fram en unik och mindre känd sida av Dag Hammarskjöld – fotografen.

Utställningen "Bilden av Hammarskjöld" består av ett urval av hans egna fotografier, tagna under många resor världen över. Bilderna speglar inte bara landskap, människor och ögonblick – utan också en inre resa. Genom kameralinsen övade sig Hammarskjöld i att se, lyssna och förstå – både världen och sig själv.

Dag Hammarskjöld är känd som FN:s generalsekreterare och fredsmäklare, men han var också en poet, tänkare och mystiker. I fotografierna möter vi en kreativ, känslig och sökande människa, som mitt i världens buller valde att lyssna in det stilla och vackra. 
Utställningen ställer frågan: Vem var människan Dag Hammarskjöld? Svaren finns kanske inte i orden, utan i ljuset, landskapen och ansiktena han fångade – och i vår egen tolkning.