Välkommen att uppleva Askungen som du aldrig hört den förr!
Teatersällskapet Bland Drakar och Dragqueens bjuder in till en färgsprakande sagostund för barn med en unik tolkning av klassikern Askungen ur deras egen sagobok.
I denna unika föreställning med artisten Inga Tvivel, möter dragshowens magi sagornas värld i en mix av högläsning, musik, sång, dans och delaktighet.
Kom gärna utklädd i dina fantasifullaste favoritkläder!
Föreställning för barn i ca 5-8 års ålder med vuxna. Utan kostnad.
Lördagen 13 sept kl. 10 i Vinbergs församlingshem
Boka plats genom vår exp. 0346-37260
OBS! Enbart för barn med medföljande vuxen, ej för enbart vuxna
utan medföljande barn.)
Sagostunden arrangeras i samarbete med Sensus
Askungen är en interaktiv och färgsprakande sagoföreställning, framförd av det prisbelönta teatersällskapet Bland Drakar och Dragqueens. Den baseras på deras populära bok “Bland Drakar och Dragqueens sagobok utgiven av förlaget Natur & Kultur.
Föreställningen bjuder på en unik kombination av dramatiserad högläsning, originalmusik, sång, dans och interaktiva moment där alla kan vara med.
Här finns även ett viktigt budskap om att vara snäll och våga vara sig själv - att alla får vara och utrycka sig på sitt eget sätt!
Föreställningen riktar sig denna gång till barn i ca. 5-8 års ålder och deras vuxna.
Efteråt finns möjlighet att köpa ”Bland Drakar och Dragqueens sagobok”