Information om allvarlig händelse i Djurö Möja Nämdö församling
I april 2024 lämnade vi in uppgifter till polisen som gällde en f.d. vikarie. Det förelåg misstanke om brottsliga handlingar. En förundersökning inleddes och allt var sekretessbelagt. Nu har åtal väckts och rättegång kommer antagligen att ske november 2025.
Personen har arbetat i Väddö församling en kort tid, jan-feb 2025. Innan dess var han frivillig i samma församling. När Väddö församlingen förstod att han är åtalad avslutades anställningen. NorrtäljeTidningen har nyligen publicerat en artikel angående detta fall och skriver också om åtalets innehåll. Nu har en uppföljande artikel publicerats där Djurö Möja Nämdö församling omnämns.
Personen var anställd hos oss från okt 2022 till aug 2023 arbetsplats Djurö. Han innehade ett vikariat som administratör 80% och pedagog 20%. Under sept. 2023-jan 2024 jobbade han på timmar med enbart administration för överlämning till nyanställda. Församlingen gjorde en polisanmälan då misstanke om brott förelåg och överlämnade material som kom att ligga till grund för åtalet. Vi vet att de filer som hittades på personens jobbdator inte innehåller material från Djurö Möja Nämdö församlingsverksamheter och lokaler utan är från personens hemmamiljö.
Vi förstår att det här kan väcka oro. Personen har huvudsakligen arbetat inom administrationen. Som pedagog träffade han konfirmander på förträffar och läger och då tillsammans med annan tjänstgörande personal. Han interagerade ytterst lite med ungdomarna. Innan anställning togs ett utdrag ur belastningsregistret som inte visade något.
För oss är det väldigt viktigt att våra verksamheter är trygga för alla, särskilt för barn och ungdomar. Vi tar denna händelse på största allvar.
Citat från Norrtelje tidning 2025-04-02
”Har kyrkan brustit i sina rutiner: Jag har verkligen rannsakat mig själv om det och det anser vi inte. Vi tog utdrag ur belastningsregistret och där fanns ju ingenting. Han har inte vistats ensam med barn och främst jobbat med administrativa uppgifter. Han är inte dömd men åtalad och det väcker så klart jättemycket oro. Och vi tar den här händelsen på största allvar, säger Veronica Lindgren”
Vid frågor kontakta veronica.lindgren@svenskakyrkan.se