Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Välkommen till Danderyds församling Besöksadress: Angantyrvägen 39, 18254 Djursholm Postadress: BOX 2021, 18202 DANDERYD Telefon:+46(8)56895700 E-post till Välkommen till Danderyds församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Präster och diakoner

Här nedan hittar du kontaktuppgifter till alla präster och diakoner som arbetar i Danderyds församling

Präster
KYRKOHERDE
Staffan Hellgren, 08-568 957 01, 070-625 13 15
e-post: staffan.hellgren@svenskakyrkan.se

KOMMINISTRAR
Johanna Häggblom, 08-568 957 43
070-225 02 42
e-post: johanna.haggblom@svenskakyrkan.se

Jenny Karlsson, 08-568 957 17
e-post: jenny.karlsson@svenskakyrkan.se 

Kristin Molander, 08-568 957 46, 070 – 334 16 18
e-post: kristin.molander@svenskakyrkan.se   

Elisabet Munro, 08-568 957 16, 070-644 10 99
e-post: elisabet.munro@svenskakyrkan.se 

Ola Sahlén 08-568 957 15, 070-600 71 16 
e-post: ola.sahlen@svenskakyrkan.se

Peter Sandin, 08-568 957 42, 070-248 85 14 
e-post: peter.sandin@svenskakyrkan.se 

Carl Henric Svanell 08-568 957 18, 070-340 70 24
e-post: carlhenric.svanell@svenskakyrkan.se 

Niklas Utterhall 08-568 957 24, 070-259 00 68
e-post: niklas.utterhall@svenskakyrkan.se 

Susanna Widner 08-568 957 20, 076-821 11 71
e-post: susanna.widner@svenskakyrkan.se 

Diakoner
Kristina  Stedman
08-568 957 21   SMS/MMS:  070-545 06 42
e-post: kristina.stedman@svenskakyrkan.se 

Estelle Wiesel (samordnare)
08-568 957 29    SMS/MMS: 070-600 08 93
e-post: estelle.wiesel@svenskakyrkan.se 

Charlotte Dunér 
08-568 957 25   SMS/MMS: 070-600 55 56 
e-post: charlotte.duner@svenskakyrkan.se