Djursholms begravningsplats som invigdes 1897 är fantastisk att besöka inte bara för dem som har sina nära och kära begravda på kyrkogården, utan för alla som uppskattar en anrik kulturmiljö och vacker natur. Altorps kapell, från 1938 med en fresk av Bo Beskow, är öppet på vardagar och används regelbundet för både kyrkliga och borgerliga begravningar.
De senaste åren har behovet av ny bisättningslokal, kontorsutrymmen, och garage blivit akut, berättar Per Henrik Hinder som är chef för begravningsverksamheten i Danderyds församling. Samtidigt måste en om- och nybyggnation ske varsamt.
Vad är en bisättning?
- I väntan på begravning och gravsättning förvaras kistan eller urnan i bisättningslokalen. Den nuvarande finns under Altorps kapell, säger han.
Kommer bygget att påverka begravningsplatsen?
- Ett bygge märks naturligtvis på olika sätt och i perioder kan det både låta och förekomma transporter på området. Vi hoppas på överseende under det kommande året. Man får gärna höra av sig till mig om det är något man funderar över, säger Per Henrik Hinder.
Djursholmsarkitekten Gunilla Wästlund har ritat den nya byggnaden som kommer ha en inglasad entré som släpper in ljuset och den omgivande naturen. Det finns mycket att ta hänsyn till, alltifrån träd och växter till hur landskapet är format.
- För mig är det viktigt att de nya byggnaderna blir vackra och funktionella – både för besökare och de som arbetar här. Husen ska anpassa sig efter naturen och den speciella miljö som området har, säger hon.
Följ bygget!
På www.svenskakyrkan.se/danderyd och i sociala medier kommer du att kunna
följa byggnationen.
Preliminär tidplan
September 2023 - rivning av befintliga lokaler påbörjas.
Oktober 2023 - dags att börja bygga!
Sommaren 2024 - bisättning, kontor och garage beräknas vara på plats.
Kontakt: perhenrik.hinder@svenskakyrkan.se, 08-568 957 46