Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Välkommen till Danderyds församling Besöksadress: Angantyrvägen 39, 18254 Djursholm Postadress: BOX 2021, 18202 DANDERYD Telefon: +46(8)56895700 E-post till Välkommen till Danderyds församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Bokning, administration och kommunikation

Här hittar du kontaktuppgifter till bokning, kansli, ekonomi, kommunikation med mera

Bokning av dop, vigsel, begravning samt kyrkor och kapell 
Katarina Engelin 08-568 957 10
Må – tors: kl 09:00 – 12:00, 13:00 – 15:00 
Fred: 09:00 – 12:00
e-post: katarina.engelin@svenskakyrkan.se

Marie Smeds 08-568 957 12
må-tors 9.00-15.00. fredagar 9.00-12.00.
e-post: marie.smeds@svenskakyrkan.se

Bokning av församlingsgårdar
Må – tors: kl 09:00 – 12:00, 13:00 – 15:00 
Fred: 09:00 – 12:00
Madeleine Olving  08-568 957 35
e-post: madeleine.olving@svenskakyrkan.se
Ingvor Hallström  08-568 957 35
e-post: ingvor.hallstrom@svenskakyrkan.se

Kanslichef
Katarina Gunnarsson  08-568 957 09   SMS/MMS: 070-263 30 20
e-post: katarina.gunnarsson@svenskakyrkan.se

Församlingens konto: Danderyds församling Pg 7 29 12-9.

Församlingsvärdar
Madeleine Olving  08-568 957 35
e-post: madeleine.olving@svenskakyrkan.se

Ingvor Hallström  08-568 957 35
e-post: ingvor.hallstrom@svenskakyrkan.se

SWISH 
Dagens kollekt: 1231 300 235
Vänförsamlingen i Moshi, Tanzania: 1233 112 653 (skriv Moshi i meddelandet)
Servering/bokbord: 1234 523 320

Kommunikation
Christina Högberg  08-568 957 08   SMS/MMS: 073 201 94 91
e-post: christina.hogberg@svenskakyrkan.se

Jenny Sigeman 08-568 957 23 SMS/MMS: 070 778 77 45
e-post: jenny.a.sigeman@svenskakyrkan.se

Administration
Katarina Engelin 08-568 957 10
e-post: katarina.engelin@svenskakyrkan.se

Marie Smeds 08-568 957 12
e-post: marie.smeds@svenskakyrkan.se

Hanna Grimstedt (Moshi- och miljösamordnare)
08-568 957 53, 070-677 13 40
e-post: hanna.grimstedt@svenskakyrkan.se 

IT- och telefoniansvarig
Linus Hagman  08-568 957 30
e-post: linus.hagman@svenskakyrkan.se