Meny

Bokning, administration och kommunikation

Här hittar du kontaktuppgifter till bokning, kansli, ekonomi, kommunikation med mera

Bokning av dop, vigsel, begravning samt kyrkor och kapell 
Katarina Engelin 08-568 957 10
Må – tors: kl 09:00 – 12:00, 13:00 – 15:00 
Fred: 09:00 – 12:00
e-post: katarina.engelin@svenskakyrkan.se

Marie Smeds 08-568 957 12
må-tors 9.00-15.00. fredagar 9.00-12.00.
e-post: marie.smeds@svenskakyrkan.se

Bokning av församlingsgårdar
Mån-tors 9.00-15.00, fredag 9.00-12.00, Lunchstängt mellan 12.00-13.00
Madeleine Olving  08-568 957 35
e-post: madeleine.olving@svenskakyrkan.se
Ingvor Hallström  08-568 957 35
e-post: ingvor.hallstrom@svenskakyrkan.se

SWISH 
Dagens kollekt: 1231 300 235
Vänförsamlingen i Moshi, Tanzania: 1233 112 653 (skriv Moshi i meddelandet)
Servering/bokbord: 1234 523 320

Tf kanslichef
Claes Lagercrantz  
e-post: claes.lagercrantz@svenskakyrkan.se 

Församlingens konto: Danderyds församling Pg 7 29 12-9.

Församlingsvärdar
Madeleine Olving  08-568 957 35
e-post: madeleine.olving@svenskakyrkan.se

Ingvor Hallström  08-568 957 35
e-post: ingvor.hallstrom@svenskakyrkan.se

Kommunikation
Christina Högberg  08-568 957 08   SMS/MMS: 073 201 94 91
e-post: christina.hogberg@svenskakyrkan.se

Jenny Sigeman 08-568 957 23 SMS/MMS: 070-778 77 45
e-post: jenny.a.sigeman@svenskakyrkan.se

HR-ansvarig
Paola Ekenberg 08-568 957 19 SMS/MMS: 070-341 48 32 
e-post: paola.ekenberg@svenskakyrkan.se 

Administration
Katarina Engelin 08-568 957 10
e-post: katarina.engelin@svenskakyrkan.se

Marie Smeds 08-568 957 12
e-post: marie.smeds@svenskakyrkan.se

IT- och telefoniansvarig
Linus Hagman  08-568 957 30
e-post: linus.hagman@svenskakyrkan.se