Glitter i regnbågsfärger.
Lyssna

Nyhet / Publicerad 2 oktober 2023

Queerqväll med extra allt!

🌈 Upplev en queerqväll med konst och samtal den 25 oktober!🌈

Kvällen inleds kl.17 i konferenssalen en trappa ner i Sjömanskyrkan med en konstutställning tillsammans med konstnären och diakonen EM som kommer att samtala kring sina bilder. Han började utforska konsten för fyra år sedan och är självlärd. Han berättar: “Det främsta syftet med att jag sitter och målar på 80 år gamla tvivel­aktiga, ibland misogyna och antisemitiska folkskoleplanscher är att jag vill berätta om evangeliet på mitt sätt. Utmana, upp­lysa och vittna om att det fortfarande, 2000 år efter sin uppkomst, är det mest radikala jag har läst”.

Under samma kväll med start kl. 19 kommer Doc Lounge Göteborg hålla ett queerevent på Skeppet. Det blir en kväll med aktiviteter som dragshow, visning av dokumentärfilmen Stockholm (1982), samtal och möjlighet att träffa likasinnade. För att delta i Doc Lounge behöver du en biljett som kostar endast 70/90 kr. Är du inte anmäld till Queerqvällar så kan du köpa biljett till Doc Lounge eventet HÄR.

Missa inte chansen att vara en del av en kväll fylld med konst, samtal och gemenskap!

 

Avanmälan vid förhinder

Om du inte kan vara med på en träff behöver du avboka dig inför tillfället. Det gör du genom att mejla eller ringa till Lydia eller Signe.

Kontaktperson

Lydia Sjöberg

Lydia Sjöberg

Föräldraledig, Högsbo församling

Mångfald och allas lika värde

Allas rätt att få vara den de är och älska den de älskar är viktig.