Foto: Lasse Forslund (TV10)

Utflykt till Bureå 5 april!

Nyhet Publicerad

Burträsk församling gör en utflykt till Bureå onsdag 5 april kl 9.00. Vi besöker Bureå församlingshem och får uppleva påskens budskap via Ingemar Eklövs modell av Jerusalem på Jesu tid. Reseledare är Lars Wangby.

Modellen är utförd av Ingemar Eklöv, tidigare Hållands folkhögskola. Den har gjort en mellanlandning i Skellefteå landsförsamling men köptes över till Bureå församling när Lars Wangby tillträdde som kyrkoherde där. 

Vi gör en utflykt från Bureå och får följa Stilla veckan och påskens budskap och se de miljöer där händelserna utspelade sig. 

Samåkning från Bureå församlingshem/kyrka. För frågor/anmälan, kontakta Lars Wangby, kontaktuppgifter nedan. Enligt tidigare uppgifter gick anmälningstiden ut 3 april men vi har beslutat oss för att ha löpande anmälan till utflykten. 

Se mer om modellen av Jerusalem i Lasse Forslunds film nedan: