Postludium 9 augusti

Nyhet Publicerad Ändrad

”I denna ljuva sommartid”. Organist Torbjörn Widfeldt spelar veckans postludium på orgeln i Bollebygds kyrka. Söndagens tema är ”Goda förvaltare”.

9 augusti: 9 söndagen efter trefaldighet

Av våra vackra svenska sommarpsalmer är förmodligen Psalm 200 ”I denna ljuva sommartid” den mest använda i gudstjänstsammanhang. Den tyska originaltexten från 1653 skrevs av teologen Paul Gerhardt (1607-1676), och har översatts till svenska i flera tappningar, senast av Britt G Hallqvist 1980. I de sista verserna vänds perspektivet från tacksamhet över naturens skönhet till en bön om eget andligt växande, vilket anknyter till kommande söndags tema ”Goda förvaltare”.

Melodin komponerades 1916 av dåvarande svenska ärkebiskopen Nathan Söderblom (1866-1931). Samma melodi används till ytterligare psalmer i nuvarande psalmboken. Här en orgelbearbetning i romantisk stil i anknytning till svensk koraltradition

Av rika löv är grenen full,
och jorden täckt sin svarta mull
med sköna gröna kläder.
De fagra blommors myckenhet
med större prakt och härlighet
än Salomos dig gläder. 

(Sv. Ps. 200 vers 2)

Här kan du se veckans postludium direkt via Youtube.