Postludium 24 maj

Nyhet Publicerad Ändrad

”Den blomstertid nu kommer”. Organist Torbjörn Widfeldt spelar veckans postludium på orgeln i Bollebygds kyrka. Söndagens tema är ”Hjälparen kommer".

24 maj: Den blomstertid nu kommer

Att lära sig psalmer utantill i skolan är något som hör förfluten tid till. En av få psalmer som ändå levt kvar både i skolan och det allmänna medvetandet är ”Den blomstertid nu kommer”. Texten tros vara skriven av Israel Kolmodin (1643-1709) och moderniserades något till 1809 års psalmbok av J. O. Wallin (1779-1839), en version som i de tre första verserna bevarats ända till vår nuvarande psalmbok. Den klassiska melodin är en svensk folkvisa känd från slutet av 1600-talet, och används till ytterligare fyra psalmer i psalmboken. En av dem är nr 162 ”Som sol om våren stiger”, vilken talar om Anden, som ”går fram med vårens bud”, alltså väl passande vid tiden kring Pingst. Här ett förspel i klassisk-romantisk stil.

Den blomstertid nu kommer
med lust och fägring stor:
du nalkas, ljuva sommar,
då gräs och gröda gror.
Med blid och livlig värma
till allt, som varit dött,
sig solens strålar närma,
och allt blir återfött. 

(Sv. Ps. 199 vers 1)