Den nedersta delen av ett bröllopspar: Skor, vader, volanger och byxben.
Foto: Joakim Carlström

Vi pratar om "Vigsel och bröllop"

Nyhet Publicerad

På alla hjärtans dag 2020 startade Svenska kyrkan en Facebook-grupp för samtal och frågor om vigsel.

Målgruppen är människor som har frågor kring vigsel och bröllop i Svenska kyrkan.

Förhoppningen är att Facebook-gruppen Vigsel och bröllop ska bli en samlingsplats för dem som vill prata med andra i samma eller liknande situation. Där kan man fråga och tipsa varandra om saker som hör bröllopet till.

Poängen är alltså inte att det finns en redaktör som håller ihop samtalet, men någon gång i veckan publiceras ett redaktionellt inlägg, där man till exempel erbjuds att ställa frågor till en musiker eller en präst. 

Tipsa gärna alla bröllopspar om gruppen!

Till Vigsel och bröllop på Facebook