Lyssna

Nyhet / Publicerad 2 maj 2025 / Ändrad 15 maj 2025

Kyrkoval 2025

Brevröstning från utlandet

Söndagen den 21 september 2025 är det kyrkoval i Svenska kyrkan. Då har du som medlem möjlighet att påverka vilka som ska fatta beslut i Svenska kyrkan de kommande fyra åren.

Om du är kyrkobokförd i Sverige men bor eller vistas utomlands kan du brevrösta. Här hittar du information om hur det går till.

 
Vem har rösträtt?
Du har rösträtt i kyrkovalet om du:

är medlem i Svenska kyrkan,
fyller minst 16 år senast på valdagen (21 september 2025), och
är kyrkobokförd i en svensk församling den 15 augusti 2025.


Observera: Personer som inte är folkbokförda i Sverige har inte rösträtt i kyrkovalet.
 
Hur fungerar brevröstning?
För att brevrösta från utlandet behöver du:

Ett röstkort – skickas automatiskt till din folkbokföringsadress i Sverige i slutet av augusti. Om du befinner dig utomlands kan du beställa ett nytt röstkort från den 25 augusti via:
Ett brevröstningspaket – innehåller valmaterial, instruktioner och svarskuvert.
Två vittnen som är över 18 år och kan intyga din röst.
 
Var skickar jag min brevröst?
Vid brevröstning från utlandet ska röstkortet och det ifyllda materialet skickas i ett frankerat kuvert till:

Kyrkovalet, Svenska kyrkan
S-751 70 Uppsala
Sverige

Brevet måste vara framme senast den 17 september 2025 för att räknas.

 
Hämta brevröstningspaket i Berlin
Det finns ett begränsat antal brevröstningspaket att hämta hos Svenska Victoriaförsamlingen i Berlin. Kontakta oss gärna i förväg för att försäkra dig om att det finns material kvar.

📍 Adress: Landhausstraße 26, 10717 Berlin
📞 Telefon: +49 (0)30 864 95 960
✉️ E-post: berlin@svenskakyrkan.se