Stora salen i Brunnsbokyrkan.
Lyssna

Lokaler att hyra

I anslutning till kyrkorna finns lokaler där du kan delta i församlingslivet. Du kan även hyra lokal i samband med dop, kyrklig begravning (minnesstund) eller vid kyrklig vigsel. Föreningar, kommun och företag kan i vissa fall hyra lokalerna.

Regler för dig som hyr lokal

Husdjur

Husdjur får inte vistas i våra kyrkor och lokaler, med undantag från arbetande hundar.

Flera uthyrningar samtidigt

Om mer än en lokal i huset hyrs ut vid samma tillfälle, delar hyresgästerna på köket.

Städning

Lokalen skall återställas i urspringligt skick och städas efter användandet, även toaletter skall städas.

Vem får hyra lokal?

Vi hyr endast ut våra lokaler i samband med dop eller begravningar i Backa pastorats kyrkor.
Ibland hyr vi även ut till föreningar/företag/kommun som möteslokal eller verksamheter som inte strider mot Svenska kyrkans värderingar.

Backa församlingshem

Precis nedanför Backa kyrka ligger församlingshemmet och har två lokaler som är möjliga att hyra, stora salen och lilla salen.

Brunnsbokyrkans församlingslokaler

I Brunnsbokyrkan är församlingsutrymmen sammanbundna med kyrkolokalen, däribland stora salen som är möjlig att hyra.

Glöstorpskyrkans församlingslokaler

I Glöstorpskyrkan är församlingsutrymmen sammanbundna med kyrkolokalen, däribland stora salen och ungdomsrummet som är möjliga att hyra.

Kärra församlingshem

I anslutning till Kärra kyrka ligger församlingshemmet och har en lokal som är möjlig att hyra, stora salen.

Säve församlingshem

I anslutning till Säve kyrka ligger församlingshemmet. Här finns en uthyrningslokal som ofta nyttjas i samband med kyrkliga handlingar.

Rödbo kyrka - uthyrning

I samband med en kyrklig handling som dop, vigsel eller begravning går det bra att hyra kyrkan för kaffe.

Utforska kyrkorna

Utforska kyrkorna i Backa pastorat

På denna sida kan du ta del av kort information och en virtuell vandring av Backa pastorats sju kyrkor.