Upptäck påskens mysterium

Nyhet Publicerad

Kom och var med i vår vandring genom mörker och död till ljuset och liv:

Skärtorsdag

- Jesus äter den sista måltiden tillsammans med sina tolv lärjungar. Trots att den är inledningen till långfredagen ses ändå denna mässa som en glädjens och festens måltid. Skärtorsdagsmässan brukar ofta avslutas med att man dukar av ljus, blommor och textilier från altaret och kyrkorummet. 

Vi firar skärtorsdagsmässan i Björsäter, Gärdserum och Åtvidaberg kl. 19:00

Långfredag

- Jesus förhörs av Pontius Pilatus, som beslutar att han ska dömas till döden. Jesus bär själv korset till Golgata, där han korsfästs. Under gudstjänsterna på långfredagen är det stilla och allvarligt i kyrkan. Altaret står avdukat med bara ett kors på och en vas med fem röda rosor, som symboliserar Jesus fem sår. 

Vi firar gudstjänster i Björsäter och Åtvidaberg (kl. 11:00)
och Gärdserum (kl. 15:00)

Påsknatt

- Då sker det en dramatisk övergång från långfredagens sorg till påskdagens glädje. Inne i kyrkan tänds ljus och man hälsar varandra med den urgamla påskhälsningen: ”Kristus är uppstånden. Ja han är sannerligen uppstånden.”

Vi firar påsknattsmässa i Åtvidaberg och i Grebo kl. 23:30

Påsk

- När en grupp kvinnor kommer till Jesus grav är stenen bortrullad och hans kropp är inte där. Jesus har uppstått från döden. På påsk firar vi att Jesus har uppstått.

Vi firar mässa i Åtvidaberg (11:00) och i Björsäter och Hannäs (16:00)
och på annandag påsk med en Emmausvandring (14:30) och gudstjänst i Yxnerum. (16:00)

Välkommen!