Elfordon med hetvatten för ogräsbekämpning
Foto: Arvika pastorat

Nya maskiner, nya satsningar på miljön!

Nyhet Publicerad

Begravningsverksamheten inom Arvika pastorat ställer om maskinparken för att bli mer miljövänliga.

Nya maskiner, nya satsningar på miljön! Nu tar begravningsverksamheten i bruk nya el-fordon där hetvatten används för ogräsbekämpning. Syftet är att få bort både kemikalier och fossilt bränsle från verksamheten!  

”Som exempel kör vi våra dieseldrivna maskiner numera på Ecopar” säger kyrkogårdschefen Anders Degertorp och fortsätter ”Vi jobbar nu i större utsträckning även med elektriska gräsröjsågar samt häcksaxar”.

Begravningsverksamheten inom Arvika pastorat har som målsättning att vara fossilfria år 2023. Detta är ett led i det arbetet.

Kontakt:
Anders Degertorp, 0570-728242, anders.degertorp@svenskakyrkan.se