Foto: Kat Palasi/IKON

Kort artikel om Boyet

Nyhet Publicerad

Boyet är ett av de tusentals barn som vuxit upp på Manillas soptipp.

Mitt i stanken av avfall, avföring och orättvisa, har Boyet lärt sig prata, lärt sig gå och lärt sig överleva. Under sina första nio år i livet har han aldrig vaccinerats eller behandlats för de sjukdomar som härjar på soptippen. Och han har aldrig fått chans att gå i skolan.

Idag har Boyet fått komma till ett boende som Svenska kyrkans internationella arbete stödjer i Manilla. Nu behöver han inte längre leta mat bland sopor. För första gången i livet har han trygga vuxna omkring sig. Vuxna som inte utnyttjar honom. Vuxna som lyssnar till hans önskan om ett värdigt liv. Boyet säger att när han blir stor, ska han också jobba med att hjälpa barn från soptippen.

Stöd varje barns rätt till ett tryggt liv!