Foto: Kristina Strand Larsson/IKON

Kyrkorådet

Kyrkorådet Foto: K Sigge Dahlqvist

Kyrkorådet i Arbogabygdens församling 2022-2025 består av:

Frössman, Inga-Lill
Ordförande i Kyrkorådet
inga-lill@medaker.eu
(POSK)

Vikström, Joakim
Kyrkoherde och självskriven ledamot i Kyrkorådet
joakim.vikstrom@svenskakyrkan.se


Ordinarie ledamöter (förutom ovanstående)

Cladin, Kjell - vice ordförande
kjell@cladin.eu
(S)

Karlsson, Tomas - andra vice ordförande
tkarlssonty@tele2.se
(POSK)

Fredlund, Lydia
lydia.fredlund@tele2.se
(POSK)

Asp, Ylva
ylva.asp@spray.se
(POSK)

Deubler, Birgitta
birgitta.deubler@gmail.com
(POSK)

Sigge, Gunilla
gunilla.sigge@gmail.com
(POSK)

Anne-Mari Ivarsson
(POSK)

Johansson, David
(S)

Gustafsson, Sara Axelsson
(S)

Cladin, Karin
karin@cladin.eu
(S)

Viding, Carina
(SD)

 

Ersättare:

Amanda Landén 
(POSK)

Hatakka, Keijo
(POSK)

Mali, Manne
(POSK)

Persson, Kjell
persson.e.kjell@telia.com  
(S)

Rönnberg, Joakim
to_jocke@hotmail.com
(S)

Gunnarsson, Stefan
(SD)

 

Församlingsinstruktion

Mötesplats Foto: A Holmberg

Församlingsinstruktionen är ett grundläggande måldokument som berättar vad Svenska kyrkan i Arbogabygdens församling är och vill vara.

Församlingsinstruktionen beskriver kyrkans grundläggande uppgift: att fira gudstjänst, bedriva undervisning samt utöva diakoni och mission.

Här kan ni läsa vår församlingsinstruktion.

Det är många som arbetat med instruktionen och det gemensamma arbetet har lett till detta dokument. 

Vi finns här – allesammans – som församling för att möta människor och dela Guds omsorg om oss.

Nedan finns hela dokumentet i PDF-format och öppnas i ett nytt fönster. 

Församlingsinstruktion