Lyssna

Nyhet / Publicerad 26 november 2025

Aneby kammarorkester, Vetlanda Madrigalkör & Eksjö kyrkokör i Lommaryds kyrka

Lördag 6 december kl. 18.00 är det återigen dags för den sedan 2001 (nästan) årligen återkommande adventskonserten med Aneby kammarorkester och kör. Fri entré. Varmt välkomna!

Körer är Vetlanda madrigalkör och Eksjö kyrkokör, vilket bäddar för en mäktig upplevelse. Det utlovas kända och okända Advents-och julsånger, styckena är för kör och orkester, kör a cappella och några med bara kammarorkester.

Aneby kammarorkester, som i vanliga fall är en renodlad stråkorkester, är för dagen förstärkt med Maria Lundström, flöjt och Rolf Edlund, klarinett.
Konsertmästare är Anna Edmark och dirigent sedan 24 år är Ulrik Lundström.

Vetlanda Madrigalkör bildades 1969 och är en ideell fristående kör. Repertoaren är blandad, såväl profant som sakralt, gammalt som nytt. Körens målsättning är att under gott kamratskap framföra körsång av god kvalitet och arbeta med röstvård, intonation, tonbildning och gestaltning av körmusik från skilda epoker. Sedan 2006 leds kören av Kerstin Johansson, organist i Sofiakyrkan i Jönköping.

Eksjö kyrkokörs dirigent är sedan förra året Annica Sjöstrand, diplomorganist och kyrkomusiker i Eksjö pastorat. Annica är även dirigent för Jönköpings kammarkör.

Adventskonserten framförs även i Eksjö kyrka på söndagen kl 18:00. Det är fri entré.