Alvesta församling i SVT

Nyhet Publicerad

Kom och var med! Sista helgen i mars spelar Sveriges Television in fyra gudstjänster i Hjortsberga kyrka som kommer att sändas i SVT 2 under våren. SVT spelar inte längre in direktsända gudstjänster, utan filmar och klipper ihop. Men för att det ska bli bra gudstjänster i TV-rutan, behöver vi givetvis en gudstjänstfirande församling! Läs mer här.

Välkomna till en ”Psalmgudstjänst med nattvard”
Söndag 31 mars kl 10.00 i Hjortsberga kyrka.

 Då får ni vara med om inspelning av psalmsången till 3 olika gudstjänster, plus nattvardsfirandet till påskdagsmässan.

Eftersom det är en inspelning av 3 olika gudstjänster samtidigt, önskar SVT att den gudstjänstfirande församlingen tar med sig något enkelt plagg att ”byta” med (t ex en scarf, en kofta, en tröja – i en annan färg), så att det i TV-rutan ser ut som om vi firat gudstjänst vid olika tillfällen. Det är viktigt att komma i god tid!

Gudstjänsterna som spelas in den 31 mars är:
Långfredagen, Påskdagen och 5:e i påsktiden. Tänk gärna på att då dessa gudstjänster sänds i TV, så har våren kommit!

Då det kommer att bli trångt med parkering – samåk gärna - och sjung upp i bilen på väg till kyrkan!

Kl 9.30 Insläpp, Hjortsberga kyrka .
Kl 9.50 information till alla gudstjänstbesökare.
Kl 10.00 kör kamerorna igång.

______________________________________________________

Lördagen den 30 mars kl 10.50,
spelas ”Himlaliv” in i Hjortsberga kyrka.

Himlalivinspelningen görs från början till slut, utan avbrott. Föräldrar och barn som brukar fira ”Himlalivsgudstjänsten” är varmt välkomna. Ni måste vara på plats senast kl 10.30. SVT påminner om att föräldrar och barn som sitter framme i koret, på mattan, inte får ha kläder med ”varumärke” på sig.