Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Älvdalens församling Besöksadress: Dalgatan 74, 79631 ÄLVDALEN Postadress: BOX 105, 79622 ÄLVDALEN Telefon:+46(251)43140 E-post till Älvdalens församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Personal

Församlingsexpedition:         Maria Persson, Lena Olsson
0251-431 40                   alvdalen.pastorat@svenskakyrkan.se

0251-431 58                Mikael Knagg, kyrkogårdsadministration
070-320 32 97 för SMS,    mikael.knagg@svenskakyrkan.se


Kyrkoherde
:                    Andreas Nerelius
070-314 81 43              


Komminister:
                               Vakant


Diakoniassistent:
                     Lena Schröder
0251-416 48              lena.schröder@svenskakyrkan.se
072-707 16 48 för SMS


Kantor:
 
                                 Mait Thoäng
0251-431 38  


Barn och Ungdom
:
                Carina Wallin
0251-431 64          carina.wallin@svenskakyrkan.se

0251-431 51                        Linda Axelsson                                                                                                                 linda.axelsson@svenskakyrkan.se


Köket Brittgården:             Lena Backlund
0251-431 74          lena.backlund@svenskakyrkan.se


Städning Brittgården:       Agneta Schröder


Städning Kyrkan:              Lena Andersson


Diakonicenters textilavdelning:   Annika Hedlund, Lena Schröder
0251-431 65                            annika.hedlund@svenskakyrkan.se


Vaktmästare Brittgården:               Ingemar Martinsson
0251-416 49                     ingemar.martinsson@svenskakyrkan.se 


Vaktmästare Kyrkogården
:
0251-431 58         Mikael Knagg           mikael.knagg@svenskakyrkan.se
0251-416 50         Roland Eriksson        
0251-416 51         Ronny Danielsson 
0251-417 46         Inger Estenberg
0251-417 47         Yvonne Back
0251-431 92         Jennifer Larsson

Kyrkvärdar, Älvdalen:     Ulla-Britt Emanuelsson
                                       Ulla Berg

  
Kapellvärd, Evertsberg:  Christina Stormats 
   

Kapellvärd, Åsen:            Karin Trapp
                                       Bonita Gädd
   

Kapellvärd, Nornäs:
 
       Gun Graf