I mitten av 1980-talet fick den nya kyrkogården i Transval en minneslund.
- Där finns uppskattningsvis 600 urnor, vilket innebär att den börjar bli full, säger kyrkoherde Magnus Tyche. De platser som är kvar vill vi ha till anhöriga till dem som redan ligger där.
- Därför anlägger vi nu en ny minneslund på gamla kyrkogården.
Den beräknas ha plats för cirka 2000 urnor. Det är en anonym minneslund utan plaketter. Ett komplement till den som håller på att bli full i Transval.
Den första delen av arbetet innebar schaktning av marken. Sedan lades en makadambotten och en markgjutning utfördes. Därefter byggades muren med ett tegel som är speciellt.
- Det ska harmoniera med skiftningarna i kyrkans tegel. Det kan inte vara maskingjort, säger Magnus Tyche.
Budgeten ligger på 1,5 miljoner kronor, men det är pengar som belastar begravningsverksamheten och som inte berör församlingsverksamheten.
Det har även lagts in el för att ge belysning och vatten för blommor. Det blir även bänkar. Det konstverk som monterats på platsen har ritats av Folke Truedsson.
Samtidigt har samtliga ingångar till kyrkogården tillgänglighetsanpassas med ramper.
- Den stora ingången har haft det sedan tidigare, men nu blir det så även mot Rönnowsgatan och mot torget. Det tycket vi är väldigt roligt. Det har varit besvärligt att gå där för alla, säger kyrkoherden.