Vernissage med konstsamtal lördag 15 november klockan 12.
I detta heliga rum, som i århundraden varit en plats för bön, stillhet och mänsklig närvaro, möter vi nu blickar som ofta förblivit osedda. Utställningen "Att bli sedd" lyfter fram porträtt av transsexuella och icke-binära personer — individer vars existens ibland ifrågasätts, men som med styrka och värdighet berättar om sin mänsklighet genom konsten.
Kyrkorummet är mer än bara arkitektur – det är en plats där människans djupaste frågor får plats. Här ryms glädje, sorg, längtan, tvivel och tro. Det är därför också en plats där alla människors berättelser kan och bör få finnas.
Porträtten som visas här bär inte bara ansikten; de bär erfarenheter, identiteter och hopp. De påminner oss om varje människas okränkbara värde – och om det kristna kärleksbudskapet: att vi är kallade att älska vår nästa, utan villkor.
Att dessa porträtt får ta plats i Visby domkyrka är ett statement, men också ett erkännande. Ett rum som länge varit präglat av tradition öppnar sig nu för nya perspektiv – inte som motsats till tron, utan som ett uttryck för den.
Välkommen att se.
Välkommen att bli berörd.
Välkommen att låta tystnaden tala – och bilderna viska om frihet, mod och sanning.
Om konstnären:
Ewa Thorslund är bildkonstnär med bakgrund från Gerlesborgsskolan och Basis konstskola i Stockholm. I sitt konstnärliga arbete utforskar hon teman som existens och tillhörighet – ofta genom ett intuitivt, fysiskt bildspråk där det råa och det tvetydiga får ta plats. Hennes verk bär ofta spår av det osagda, det kroppsliga och det mänskligt sårbara – ibland som kontrast, ibland som spegling av det strukturella hon mött i andra sammanhang. Sedan 2021 har hon ställt ut i både Sverige och Italien.
Parallellt med konsten har hon en bakgrund som skribent och författare, med sju publicerade böcker, och en lång yrkeserfarenhet från internationellt utvecklingsarbete, ofta med fokus på demokrati, yttrandefrihet och säkerhet. Den erfarenheten bär hon med sig också i det konstnärliga – som en ständig rörelse mellan det personliga och det politiska, det synliga och det outsagda.