Foto: Anna Larsson

En ängel på vift till Gotland

Nyhet Publicerad Ändrad

Anna Larsson ställer ut "Homeless Angel?" i Visby domkyrka 13 juli - 16 september 2019. Vernissage lördagen den 13 juli klockan 13:30

Till domkyrkan Sankta Maria kommer utställningen ”Homeless Angel?”, en serie svartvita konstfotografier med dokumentära inslag. Med hjälp av fotografier av en förvirrad ängels resa utforskas frågor om identitet och tillhörighet.

Anna Marinda-Violetta Larsson, fotograf från Lund, låter en rotlös ängel stå i centrum i utställningen Homeless Angel? När Anna mötte ängeln i sitt inre rum ville hon experimentera med det poetiska och finna nya dimensioner i sitt skapande.

Utställningen pågår i Visby domkyrka 13 juli -16 september 2019.

Länk till Annas Larssons hemsida: https://annalarssonproduction.com